top of page
סדנה לפיתוח צוות

"אל תעזו להמעיט בעוצמת האינסטינקטים שלכם" ברברה קורקורן

מוטיבציה לתרומה: זרז לפיתוח עסקי

  • מוטיבציה: מה באמת עומד מאחורי המעשים שלנו?

  • המוטיבציה האנושית טומנת בחובה רצון לתרום, לפתח ולהתפתח.

  • הרצון לזכות בגמול אישי, אינו בהכרח מתנגש עם האינטרסים של הקהילה ,

  • ולעיתים אף הולך עימם יד ביד, בהרמוניה מופלאה.

מושג המוטיבציה אינו מובן לעתים קרובות. זה יכול להתפרש ככוח שדוחף אנשים לנקוט בפעולות מסוימות. עם זאת, פסיכולוגים הבחינו שיש יותר מזה. מה באמת מניע אותנו לנקוט בפעולות מסוימות? ישנן מספר תיאוריות לגבי מה עומד מאחורי המוטיבציה האנושית, והנושא באמת מורכב.

מוטיבציה היא גורם שעוזר להצלחת כל עבודה. זה הכוח שמניע אותך להשלים את עבודתך בהתלהבות מלאה. אחת הדרכים להגביר את המוטיבציה בצוות היא לחנך כל חבר על היתרונות של עבודתו. זה יעזור לכל חבר להבין מדוע תפקידו חשוב ומדוע הוא צריך להשלים אותו היטב. נקיטת גישה זו תגביר באופן דרמטי את המוטיבציה של כל החברים לעבוד יחד.

מוטיבציה היא כוח שמגביר או משבש את הביצועים של אדם. מעסיקים עוזרים להגביר את המוטיבציה של העובדים שלהם על ידי מתן משוב חיובי והכוונה. לעומת זאת, העובדים חייבים להיות בעלי מוטיבציה עצמית כדי להצליח במקום עבודתם. דרך טובה להראות את תמיכתך במאמצי הצוות שלך היא לספק חיזוק חיובי. זה יכול לעזור גם לך וגם לעמיתיך לעבודה להצליח במקום העבודה.

 

הנעת עובדים היא משימה קשה הדורשת חשיבה נכונה וכישורי תקשורת.  באופן כללי, ההנהלה צריכה להבין מה משמח את העובדים שלה כדי להניע אותם כמו שצריך.  הם גם צריכים להיות מודעים לאילו התנהגויות פוגעות במורל של העובדים שלהם ועליהם לטפל בהן באופן מידי. 

ניהול הנעת עובדים חיוני להשגת מטרות ארגוניות ואישיות.

ההנהלה צריכה להבין שהנעת עובדים היא אתגר ודורשת מאמץ וסבלנות.  לכן, אם אתה לא מצליח להניע את העובדים שלך בהתחלה, אל תוותר. 

במקום זאת, נסה לזהות את הסיבות הבסיסיות לחוסר העניין של העובדים שלך ולפנות אליהם ישירות. 

לדוגמה, אם העובדים שלך אינם מעוניינים לעבוד על פרויקט שהם שונאים, תוכל להציע לשנות את המשימה או לתת להם הדרכה נוספת על המרכיבים הספציפיים של הפרויקט.  אתה יכול גם לתת להם להחליט על המשימה בעצמם - אולי על ידי קביעת מועד אחרון או דרישות - ולתת להם את כל המשאבים הדרושים כדי להשלים אותה. חשוב לשמוע ולקבל החלטה משותפת,  לאחר שתטפל בבעיות הבסיסיות, למאמצים שלך יהיה סיכוי הרבה יותר טוב להצליח עם התוצאות הרצויות.

 ההנהלה צריכה גם לתקשר עם העובדים שלהם לעתים קרובות כדי שיוכלו להישאר מעודכנים לגבי ביצועי הצוות שלהם וכדי לתת מענה לכל בעיות שעולות. מנהלים צריכים להיות שותפים גם שהפרויקט לא הולך למקומות נכונים.  זה חשוב במיוחד למנהלים שרוצים לשפר את המורל של העובדים שלהם עם משוב חיובי כדי למצוא את הדרך להצלחה.

 

כדי לעשות זאת ביעילות, מנהלים צריכים להיות מוכנים לקרוא את המשוב של העובדים שלהם ולפעול על פיו באופן מידי.  בנוסף, עליהם לעודד עובדים לספק משוב ישירות למנהל או לתיבה;  כך הם יכולים ללמוד כיצד הם יכולים להשתפר כמנהלים ולעזור בזמן אמת לכלל הצוות.

 לבסוף, ההנהלה צריכה לשקול להקים מערכות תגמול שונות עבור חברי הצוות שלהם כדי לתמרץ התנהגות חיובית.  זה יכול לנוע בין פרסים כספיים לאוכל חינם בקפיטריה או חופש מהעבודה לעניינים אישיים.  כמו כן, מומלץ למנהלים לקבוע פגישות חודשיות עם אנשי הצוות שלהם, שבהן כולם דנים בנושאי עבודה רלוונטיים ובדרכים לשיפור הביצועים במצבי חיים אמיתיים.  באמצעות מערכת זו, מנהלים יכולים לעזור לאנשי הצוות שלהם להתפתח ולשמור על מוטיבציה על ידי מתן תגמולים מוחשיים עבור ביצועי עבודה טובים.

לסיכום: הנעת עובדים חיונית עבור הצלחה ארגונית ואישית כאחד -משימה קשה, במידה וכישורי הניהול שלך לא עומדים בקנה אחד.  לפיכך, שמירה על ההנחיות הללו תעזור רבות לוודא שהצוות שלך מאושר ומתפקד היטב.

בספרו המפורסם של מארק טויין, הרפתקאותיו של תום סוייר, קיבל הגיבור הוראה לבצע מטלה קשה ומייגעת: היה עליו לצבוע גדר של חצר ענקית. המשימה עוררה בו שאט נפש, ונתנה דרור למחשבות פסימיות על חייו. בשלב מסוים, עבר חברו ליד החצר, והחל ללעוג לו, על מר גורלו. תום, מצידו, בחר להגיב בעורמה: "המטלה אינה קשה כלל וכלל, אם כי מהנה", גרס. "תביא לי את התפוח שלך, ואתן לך להשתתף בצביעה", אמר לחברו.

לא עבר הרבה זמן, וחבורה שלמה של ילדים ביצעה את עבודתו, במקומו. תום הציג את הפעולה כמהנה, ובכך זרע מוטיבציה פנימית בליבם של חבריו. הוא לא הציע להם כסף מחד, ולא איים עליהם מאידך. מנהלים יכולים רק לקנא, ביכולות הנעת העובדים של סוייר. הימנעו מלהציג את המשימות כמטלות מאיימות.

משחקי סימולציה ,הם כלים מצוינים לשיפור מיומנויות ניהול שכן הם מלמדים תכנון יעיל , קבלת החלטות, ניהול זמן, הגדרת מטרה והיבטים חשובים אחרים של ביצוע המשימה.  המשתתפים יכולים ללמוד טכניקות שונות שהם יכולים ליישם במקום העבודה. 

תכנן תצוגות וסרטונים מעוררי השראה שימצו את ההישגים של המשתתפים ואת המסע שלהם. זה יכול להחזיק את הדחיפה להתקדם ולהשיג יותר.

כאשר המשתתפים משיגים הישגים או יוצרים יחד יצירה, הצג את ההישגים בפני הקבוצה והזמן אותם לחלוק את הרעיונות והשלבים שעברה הקבוצה עד ליצירת המוצר.

סדנאות השראה

הזמן דוברים מוכרים או אנשים מוכשרים לתת הרצאות או סדנאות השראה בנושאים כמו הצלחה, התמודדות עם אתגרים והשראה אישית, יכולים לקחת את העניין לפינה מצחיקה. הפגישה עם אנשים מוכרים יכולה להחיות את המשתתפים ולשדרג את המוטיבציה שלהם.

תצרף לחדר תמונות או תרשומות שמציינות מטרות חשובות, ואז תעדכן את המשתתפים באיפה הם עומדים כלפי המטרות הללו. זה יכול לתת להם הרגשה של התקדמות והצלחה.

בזמן ההתכנסות, חלק את המשתתפים לקבוצות והציע משימות אתגריות כדי לעורר תחרות ידידותית ביניהם. זה עשוי לשדרג את הרצון להוציא את המיטב מעצמם.

אפשר לארגן משחקי תחרות או אתגרים בעת התכנסות, שבהם המשתתפים יתחרו בכישרונם ויקבלו ניקוד על פי הביצועים.

bottom of page