IMG_7204.jpg

טיול אופניים מאורגן בחבל עדולם-צפררים

פארק עדולם הוא גן עדן גם לרוכבי אופניים.
מגוון אפשרויות יש במרחב,יש פינות מוצלות, מערות מגוונות וממציאים ארכאולוגים מרתקים ,שמחדים את הזהות היהודית.

פארק עדולם המשתרע על פני שטח ענק, נפגוש מרחב נהדר המשלב טבע, חקלאות ואתרי עבר. הפארק שוכן בלב  השפלה , אזור של גבעות המתנשאות לגובה של כ-300 עד 400 מ'. רוב הגבעות מכוסות  חורש דליל, ובגיאיות שביניהן מגדלים בעיקר כרמים אך גם גידולים חקלאיים אחרים. האזור מרובה באתרים ארכאולוגיים מרתקים, שמקצתם נחפרו והעלו ממצאים מרתקים.

הפארק נקרא על שמה של חורבת עדולם, המזוהה עם עדולם המקראית, המקום שבו על פי התנ"ך מצא דוד המלך מקלט במערה כאשר נמלט משאול.

אתר נוסף שנוכל לבקר בו הוא חורבת עתרי, שבה נערכו חפירות ושוחזר חלק מיישוב יהודי שהתקיים במקום בימי בית שני. במקום התגלו, בין השאר, מקוואות טהרה, מבנה ציבורי גדול, גִתות ומחילות מסתור מתקופת מרד בר כוכבא.

טיול אופניים מאורגן בבשור.jpg

תיאור מסלול במפת טיול אופניים מאורגן: בשפלת יהודה-חבל עדולם

טיול אופניים בחבל עדולם-צפררים.jpg

מסלול צהוב נווה לצומת האלה

מסלול ירוק כניסה לפארק חורבת עתרי

מסלול אדום נווה מיכאל לצפרירים.

פרטים נוספים: לטיול אופניים מאורגן בחבל עדולם

על המקום:


פארק מקסים בלב מדינת ישראל. מקום שמזמין את המטיילים לראות ולהרגיש את עברה של ארץ ישראל. אתר רכיבה מבוקש בישראל. ניתן לבחור מסלול ארוך או קצר.
זמן הכי טוב לרכיבת אופניים:


אביב - העונה הטובה ביותר במרחב פארק הבשור אביב - כאשר הפריחה בשיאה. סתיו - עונה טובה בשעות הערב חורף - ניתן להגיע למקום,ולשלב בטיול מבט על שיטפון בנח הבשור, ללא סכנה. בקיץ בשעות הבוקר או בשקיעה.
מספר משתתפים:


מ- 10 עד 80 רוכבים.
דרגת קושי:


קלה בינונית- הרכיבה במקום שנבחר ללא עליות ומורדות ​קשה
גיל הרוכבים:


מומלץ מגיל 12 ומעלה. ההגבלה לא נובעת מפאת הגיל אלא הגובה.
מתאים לליל ירח:


המסלול מתאים לטיול באור ירח
כמה ימים / שעות?


חצי יום- המסלול אורך בן שעה לשלוש שעות, עם עצירה הפסקות שתייה והדרכה. יום שלם ניתן לבנות את המסלול ,לפי אופי הקבוצה ויצירת עניין עם הסביבה.
אורך הטיול:


קצר: 4 ק"מ בינוני: 8 ק"מ המסלול המומלץ ארוך: 21 ק"מ בחירת המסלול בהתאם לזמן שאתם מעונינים וליכולת של הקבוצה.
האם המסלול מעגלי?


קצר: מעגלי בינוני: יכול להיות מעגלי או לא מעגלי...בהתאם לתחבורה של הקבוצה ארוך: לא מעגלי
איך מתנהל הטיול?


הטיול מתחיל בהכרות, הוראות בטיחות, חלוקת אופניים וקסדות - תהליך שאורך כרבע שעה ולאחר מכן יוצאים לדרך. במהלך הרכיבה נעצור לשם מנוחה, הסברים, שתייה וכו'.
איזה ניסיון צריך?


צריך לדעת לרכב על אופניים, אין צורך בניסיון מוקדם ברכיבת שטח. יש להגיע עם הרגשה חיובית ורמת כושר של אדם המסוגל ללכת למסעדה המרוחקת שלושה קילומטר.
בטיחות:


זכרו: בימי הקייץ רצוי לשתות הרבה מים. אין לרדת ממסלולים מסומנים,שנראים גם בשטח. לאורך המסלול בחבל עדולם אין מים. רצוי להגיע עם בקבוק מים אישי.
מה להביא?


מצב רוח טוב.
מים ומזון:


יש להצטייד בבקבוק מים אישי וארוחה קלה. *במסגרת סדנה ישנה אפשרות לארוחה או בישול בטבע (בתאום מראש).
איך מגיעים?


נועים דרומה מבארש שבע,לעבר צומת טללים,בצומת טללים פונים שמאלה. עד צומת חתרוררים,פונים ימינה .נוסעים כקלומטר עד לתחנת הדלק . שם אנחנו ממתינים.
תחומי עניין:


הסטוריה, התיישבות, צומח. חשיבות מרחב הירוק בלב הארץ. הכרות עם העבר דרך ממצאים ארכאולוגים מרתקים.
מידע נוסף ביום הטיול:


הסבר והדרכה מקצועית מפי מורה דרך מוסמך על המרחב חבל עדולם. תפגוש דמיות מהעבר.
ידיעת הארץ על הסביבה


מערכות המסתור נחצבו בידי אדם לקראת "מרד בר כוכבא" (שנערך בין השנים 132-136 לספירה) ובמהלכו. תפוצת מערכות המסתור זהה לתפוצת תחום המדינה הבר כוכבאית: בהר המרכזי ובשפלת יהודה, מפלך עקרבה בצפון ועד הנגב הצפוני. אלה הוכנו ערב המרד והיו בעלי זיקה מידית לבתי מגורים בתוך הישובים ושימשו כאלמנט אסטרטגי במהלך המלחמה.
מערות המפלט הן מערות קרסטיות, אליהן אנשים ברחו בסוף "מרד בר כוכבא" ולאחריו, אחרי נפילת ביתר, כנראה לאחר שסוורוס השמיד בשיטתית את הכפרים בזה אחר זה.
תפוצת מערות המפלט: במצוקי הנחלים הגדולים במדבר יהודה ועל המורדות המערביים של ההר המרכזי (תמיד בגיר של חבורת יהודה היות ומדובר בחללי המסה קארסטיים טבעיים). עד סוף העשור הראשון של המאה ה-21 חשבו שמערות מפלט היו רק במדבר יהודה, מכתף יריחו בוואדי מכוך בצפון מדבר יהודה, ועד לגדה הצפונית של נחל צאלים. אולם כעת ברור שיש מערות מפלט בר כוכבאיות לא רק במדבר יהודה בשיפוליו המזרחיים של ההר המרכזי, אלא גם בשיפוליו המערביים של ההר המרכזי: בנחל שורק, במערת התאומים בנחל המערה, בנחל תלם – מערת אום צפא, וכן במערב השומרון – במערת עבוד ובמערת אלקנה. חולפים על פני חורבת שוע: " וַיַּרְא-שָׁם יְהוּדָה בַּת-אִישׁ כְּנַעֲנִי, וּשְׁמוֹ שׁוּעַ" (בראשית לח ב). דרך הכניסה לחורבת בורגין היא במקביל לנחל חכליל. אליו נשפך נחל שלה – שניהם שמות מסיפורי יהודה: " וַתֹּסֶף עוֹד וַתֵּלֶד בֵּן, וַתִּקְרָא אֶת-שְׁמוֹ שֵׁלָה" נפגוש בטיול דמויות מהמקרא- שפלת יהודה על שם יהודה. יהודה משאיר חותם על המרחב. נפגוש את תמר שמחפשת פיתרון לבעיה קשה. לאורך המסלול נפגוש פינות צל למנוחה וחיבור לסביבה. מדרום תל לבנין, על גבי גבעה מנותקת מסביבתה למעט כתף עם השלוחה שעליה נמצא היישוב נחושה.
כזיב שנמצאת בשפלה מהמקרא מזוהה בתל לבנין: "א וַיְהִי בָּעֵת הַהִוא, וַיֵּרֶד יְהוּדָה מֵאֵת אֶחָיו; וַיֵּט עַד-אִישׁ עֲדֻלָּמִי, וּשְׁמוֹ חִירָה. ב וַיַּרְא-שָׁם יְהוּדָה בַּת-אִישׁ כְּנַעֲנִי, וּשְׁמוֹ שׁוּעַ; וַיִּקָּחֶהָ, וַיָּבֹא אֵלֶיהָ. ג וַתַּהַר, וַתֵּלֶד בֵּן; וַיִּקְרָא אֶת-שְׁמוֹ, עֵר. ד וַתַּהַר עוֹד, וַתֵּלֶד בֵּן; וַתִּקְרָא אֶת-שְׁמוֹ, אוֹנָן. ה וַתֹּסֶף עוֹד וַתֵּלֶד בֵּן, וַתִּקְרָא אֶת-שְׁמוֹ שֵׁלָה; וְהָיָה בִכְזִיב, בְּלִדְתָּהּ אֹתוֹ" (בראשית לח א-ה). בפסוק א' "וַיֵּרֶד יְהוּדָה מֵאֵת אֶחָיו" – יהודה ירד להר חברון, ירידה טופוגרפית. למרבית הישובים יש שימור שם בהשוואה לערי נחלת יהודה בשפלת יהודה המתוארים בספר יהושוע "וּקְעִילָה וְאַכְזִיב, וּמָרֵאשָׁה" (יהושוע טו מד). כזב – שיקר.(יהודה בזן הלידה של שלה,יהודה היה בכזיב)
ישובי עמק האלה מתוארים בסיבוב בכיוון השעון. מושב נחושה יושב על קמר מקומי. ההתיישבות התחילה כהיאחזות בשנות ה-50 של המאה ה-20, בהמשך הפכה למושב שיתופי אשר פורק, ובשנת 1981 הוקם מחדש כמושב עובדים.
נחושה קרובה לדיר נחאס, המזוהה עם עיר נחש המופיעה בדברי הימים: "וְאֶשְׁתּוֹן, הוֹלִיד אֶת-בֵּית רָפָא וְאֶת-פָּסֵחַ, וְאֶת-תְּחִנָּה, אֲבִי עִיר נָחָשׁ" (דברי הימים א, ד יב).
חברת צל הדרך יכול להשתלב בימי גיבוש וימי כיף שאתם בונים:


 • טיול אופניים יכול להיות למטרת גיבוש קבוצה.
 • טיול אופניים יכול להיות במסגרת סדנת ODT או כחלק מטיול ארוך ובו מגוון פעילויות בטבע.
 • טיול אופניים יכול להיות כחלק מפעילות פיתוח צוות מנהלים ועובדים בחברה.
 • יום שכולו רק כיף ואהבה לטבע.
 • טיול אופניים עם לינה.
 • טיול אופניים למבוגרים וילדים.
 • טיול אופניים לחברות, איגונים, עסקים, משפחה וקבוצות ילדים ונוער.
 • מ - 2 עד 1000 רוכבים.
 • טיול אופניים במגמת ירידה.
 • טיול אופניים לקבוצות מבית ספר, לתלמידים מכיתות ז' עד יב'.
 • בר מצווה מתגלגלת עם החתן והאורחים.
 • טיול אופניים לאור ירח.
חברת צל הדרך מספקת בטיול אופניים מאורגן:


 1. אופניים מקצועיות
 1. קסדות
 1. הובלה
 1. ג'יפ מלווה לאורך המסלול
 1. הדרכה
 1. ביטוח על כלל הפעילות

סנפלינג

טיולי אופניים

ODT

טיול מודרך

ימי גיבוש

טיולי ג'יפים

פיתוח צוות