top of page

שינוי בעזרת התבוננות ונגיעה בטבע

פעילות בטבע ועבודה עם הטבע הן חלק מאבני יסוד בשיטת העבודה.

בטבע יש כוחות ריפוי רבים, החולי והבריאות שניהם כאחד טבעיים, שניהם מצבים של שינוי, המחליפים זה את זה

פעילויות בטבע

הסביבה והטבע מחייבים אותנו לגדול בשינוי

רצוי לדעת לקחת פסק זמן ולהקשיב לקול הפנימי

שינוי בעזרת התבוננות ונגיעה בטבע
הקדמה
הפעילות בטבע והעבודה עם הטבע הן חלק מאבני יסוד בשיטת העבודה של 'שיטת אלטשולר' לטיפול בטראומה. מושגה הבסיסי של השיטה - היסוד החי - שאול מהטבע ומחזיר את המטופל אליו בצפייה לעורר את כוח הריפוי הטבעי הטמון באדם.

היסוד החי או יסוד החיים, כשמו כן הוא. הוא יסוד המעניק לחיים סיבה, כיוון, משמעות, הוא מעניק כלים ועקרונות להגשמת החיים במלואם. באופן עקרוני על היסוד החי להיות באינטראקציה מתמדת, ביחסי גומלין, עם כל מה שניתן לכנות אדם; האדם, ברמתו הפיזית, הנפשית והרוחנית.

אירוע טראומתי, הוא מצב שבו היסוד החי, או לב החיים, או הכוח המניע את החיים מתנתק מהמערכות ה"משרתות" אותו; קרי השכל המרגיש, השכל החושב, והגוף הפועל והנעה. הנתק מתבטא בכשל מערכתי שמקיף חלק ניכר מתחומי החיים, אך לא משתק את החיים כליל. ניתן לנסות להבין את התופעה, כמצב שבו בזמן של אימה חד פעמית או המתמשכת נחשף היסוד החי לאיום בפועל או לתחושה של איום על עצם קיומו.

הסכנה או תחושת הסכנה גורמת לתהליך פנימי במוח, תהליך של נתק וקצר, שלא מאפשר לעולם החיצוני להגיע ולחבל ביסוד החי. הנתק נועד להגן על היסוד החי מפני חיסול או פגיעה משמעותית. בזכות מנגנון זה, היסוד החי אינו נפגע, אלא נסוג יותר ויותר ומיצר מערכות מיסוך והגנה. על היסוד החי יכולים להיערם רובדי מיסוך עד כדי כך, שהאדם לא יהיה מסוגל לגעת בו, לתקשר והאדם לא ימצא סיבה להמשיך ולהתקיים; קיום נפשי רוחני ולעתים אף פיזי.

שיטת אלטשולר, משתמשת במספר דרכי עבודה, להתחבר ליסוד החי ולאפשר לו להניע את תהליך הריפוי. אחת מדרכי העבודה היא 'בטבע ועם הטבע' המשלבת פעילות טיפולית בטבע עצמו ומביאה למרחב הטיפולי אבנים מים עלים ועוד.

למי מיועדת השיטה?
השיטה מיועדת לעזור לכל מי שחווה חוויה טראומטית: אלימות, מלחמה, תקיפה מינית, תאונת דרכים, מחלה קשה,דור שני, אובדן, גירושין או כל חוויה עמוקה אחרת, הגורמת לו סבל ומשבשת את חיו פיזית, נפשית או רוחנית.

השיטה עוזרת לאדם המעונין לעשות מאמץ כדי לחזור לחיים חדשים ומלאים. השיטה מטפלת גם בטראומות התפתחותיות שהן תולדה של קשרים ויחסים עם האחר המשמעותי (הורים, בן זוג ילדים). השיטה מתאימה לילדים ומבוגרים כאחד.

הרחבה של הנושאים המטופלים במאמר זה ונושאים נוספים ניתן למצוא באתר האינטרנט של השיטה http://www.vitality.co.il
 

המאמר מהווה חלק ראשון בסדרה של שלושה מאמרים אשר יעסקו בשיטת אלטשולר ויחסו לטבע.

הטבע ככוח ריפוי
בטבע יש כוחות ריפוי רבים, החולי והבריאות שניהם כאחד טבעיים, שניהם מצבים של שינוי, המחליפים זה את זה. אנו מייחסים למצב הבריא ערך חיובי, אך גם בחולי יש טוב. הבנה זו מקלה עלינו לקבל את השינויים אותם אנו נוטים לכנות מחלות, קבלתן, כחלק ממחזוריות, מאיזה "סדר בלתי מסודר" של העולם, כהשתנות מתמדת.

הטבע יכול לרפא אותנו כשאנו חולים בכמה אופנים:
אופן אחד, על ידי מה שנמצא בתוכנו, על ידי כוח הריפוי הטבעי. יכולת הגוף לרפא את עצמו, היא יכולת מדהימה, גדולה, ומוגבלת כאחת. אנחנו יכולים לעזור לגוף בתהליך הריפוי: אם על ידי מתן חומרים חסרים, או על ידי יצירת סביבה מאפשרת ריפוי.

אופן אחר היא לימוד וקבלת המחלה והסבל כחלק מתהליך טבעי, לימוד זה כשלעצמו מחזק את יכולת הריפוי. בנוסף, סביבה טבעית, לא אורבנית ולא תעשייתית, מחזקת את יכולת הריפוי הנמצאת בגוף; הטבע מספק לנו סביבה שבה הגוף, הנפש והרוח יכולים לרפא את עצמם מהר ונכון יותר, בכלים שיש ברשותם ולקבל מה שלא ניתן לרפא ולשנות.

אם מדובר בטראומה, הרי שהסביבה הטבעית הכוללת בתוכה צמחיה, חיות, אוויר נקי, נוף פתוח, קור, חום, משקעים, מעודדת את החיבור של היסוד החי למערכות הפריפריאליות; השהיה בטבע והפעילות בו מלמדת אותנו להכיר את אופן הפעילות של היסוד החי מתוך חוויה והתבוננות בטבע. פעילות בטבע יוצרת מצב המאפשר ליסוד החי לחדש את הקשרים שנותקו כתוצאה מהטראומה.

הסביבה הטבעית כפי שציינתי, אין בה שיפוטיות, היא מלמדת אותנו לקבל, להשלים, גם עם מה שכואב, סופי, או משתנה. הסביבה הטבעית מאפשרת לנו בזכות ה'שקט', שבתוכה להקשיב לקולות הפנימיים שלנו ביתר תשומת לב. מאפשרת לנו לשמוע את הקול הפנימי שהוא השקט מכל הקולות, להעצים אותו להכיר אותו, ולפעול לפיו ובכך לשחזר את האמון בו: לעזור לו להתחבר מחדש אל המערכות הפריפריאליות ולאפשר למערכות הפיזיות והנפשיות והרוחניות שלנו לפעול מתוך שינוי והשתנות כפי שאנחנו חווים בטבע עצמו.

הטבע מלמד אותנו להתבונן על עצמנו, לחוש את עצמנו, להקשיב לעצמנו ללא מלים, כפי שאנו; כך להזרים את הפעילות הטבעית המרפאה את עצמה. הטבע מלמד אותנו לקבל את היותנו בלתי מושלמים, ולקבל את עצמנו בלתי שלמים.

הטראומה בכל כוחה חושפת לפנינו את עומק מוגבלותנו, את פגיעותינו, את חוסר האונים, את מעמקי הכאב, החידלון והמות; הטבע חושף בפנינו חסר אונים, חידלון, כאב, בפשטות טבעית, ומלמד אותנו שזה טבעי, שזה בסדר. בצד אותן תחושות, אותם מאפיינים, יש עוצמה, יש חיים, יש השתנות, יש התחדשות.

כולם חלק מאותה האריזה. בתוך אותה אריזה שנקרא לה טבע, יש שינוי- המחליף חוסר אונים ביכולת, חידלון בהתחדשות- בחיים, בושה בגאווה, חולשה בכוח, וכולם מתערבלים ומשתנ